Dut Ağacı Boyunca

İçeriklerimizi okumaya vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız, dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Sizin için seslendirdik. SoundCloud için, Spotify için bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Herkese merhaba! Ortalama bir maden işletme sahasının bir futbol sahası büyüklüğünde olabildiğini ve maden faaliyetlerinin sona ermesiyle bu devasa alanlara ne yapıldığını biliyor muydunuz? Eğer bu sorular sizi meraklandırdıysa gelin, birlikte öğrenelim. Sevgi ve iyilikle, yeşil kalın.

Maden sahaları işletmeye açılmadan, taahhüt edildiği ve Çevresel Etki Değerlendirmesi raporlarında belirtildiği gibi faaliyetten sonra civardaki ekoloji dengesine zarar vermeden alanın terk edilmesi gerekir. Bölgenin bitki örtüsüne, toprak özelliklerine, ağaçlandırmasına ve doğal kaynaklarına verilen/verilecek hasarın en aza indirilerek rehabilitasyon planları yapmak önem taşımaktadır. Bu anlamda, dünyada hâlâ madencilik faaliyetinin tamamlanmasının ardından açık maden çukurunun ekosisteme nasıl geri kazandırılacağı tam olarak bilinemiyor. Türkiye’de çoğunlukla bu durum kısmi rehabilite çözümleriyle kapatılıyor. Buna rağmen pek çok ülke madencilik faaliyetinin başlamasıyla birlikte çeşitli uygulamalar ile bu durumla baş edebiliyor. Örnek olarak Kanada’daki Butchart Gardens’dan bahsedebiliriz. Kireç ocağı faaliyeti sonrasında bölge geri kazandırılmak üzere çok amaçlı bir yürüyüş parkı haline getirilerek ziyarete açıldı. Bu uygulama ile dünyada ilk ve tek örnek olan park, pek çok işletmeye de yol gösterebilir fakat “Her zaman rekreasyonel amaçlı alan inşa edilmelidir.” gibi bir anlayış muhakkak ki çevrecilikten uzak olacaktır. Bazı durumlarda “alındığı gibi bırakılarak” doğaya daha fazla yapay hareketler uygulamamak daha iyi bir çözüm olabilir.

Yazan: Aslı

Editör: Zeynep

Fotoğraf: Unsplash üzerinden Jules A.

Kaynak: I

Gündem

Endonezya adalarında yaşayan Sumatra gergedanlarının sayısı, doğal yaşam alanlarının özellikle son yüzyıl içerisinde tahrip edilmesi nedeniyle ivmeli bir azalma gösteriyor. Mongabay çevre örgütünün konuyla ilgili hazırladığı videoya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close