Kayıp Zamanın İzinde

İçeriklerimizi okumaya vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız, dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Sizin için seslendirdik. SoundCloud için, Spotify için bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

Herkese merhaba! Toplumların bugün temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, yıllar içinde gelişme gösteren madenciliğin bir sonu var mıdır? Ya da soruyu şöyle sormalıyız; madencilik yaşam için elzem bir sektör ise sürekli var olabilecek midir? İnsan, sürdürülebilir bir kaynak için ilgili girişimlerini değiştirebilir mi? Tüm bu soruların cevabını gelin, hep birlikte haberimizde okuyup öğrenelim. Sevgi ve iyilikle, yeşil kalın.

Süregelen madencilik faaliyetlerine göre, sektörün sürdürülebilirliğini etkileyen çevresel, ekonomik ve sosyal koşullar bulunuyor. Örneğin son on yılda Zonguldak’taki taşkömürü üretiminin azalma göstermesinin sebepleri arasında, bölgedeki çıkarma koşullarının zorlaşması ve maden ocaklarında derinlere inildikçe üretim maliyetlerinin yükselmesi olarak gösteriliyor. Madencilik endüstrilerinin sürdürülebilirliği bölgelere göre değişiklik gösterse de genellikle yerel toplumu olumsuz etkileyen çeşitli etkilerle de karşımıza çıkıyor. Madenciliğin gelir ve istihdam için önemi ve birçok madencilik kaynağının yenilenemez olması göz önüne alındığında, bu endüstrinin sürdürülebilirliği ve kalkınma için kaynaklarının verimli kullanımı hayati önemini koruyor. Çeşitli uygulama planlarına bakıldığında, madenciliğin çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğini en üst düzeye çıkaracak öneriler; işçilerin sağlığı ve güvenliği dahil olmak üzere madenciliğin yaşam döngüleri boyunca çevresel, ekonomik, sağlık ve sosyal etkilerini, faydalarını ele almak ve yerel paydaşların katılımını artırmak şeklinde sıralanıyor.

Yazar: Aslı

Editör: Zeynep

Fotoğraf: Unsplash üzerinden Viktor Kiryanov

Kaynak: I

Gündem

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Monsanto şirketinin glifosat etken malzemesini sofralarımıza indirgeyen tarım ilaçlarının Türkiye’de de toplatılmasına yönelik Bakanlık tarafından ret sonucu alan mahkeme, kararı bozarak ilacın yasaklanmasına ve incelenmesine onay verdi. Haberin detaylarını incelemek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close