Keşfedelim: Sapanca Gölü

Herkese merhaba! Keşfedelim’de bu ayki durağımız Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Sapanca Gölü. Gelin, bugün hep birlikte bu gölü keşfe çıkalım. Sevgi ve iyilikle, yeşil kalın.

Sapanca Gölü, Adapazarı Ovası’nı İzmit Körfezi oluğuna birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan tatlı su gölüdür. Doğu kıyısı Sakarya’da, batı kıyısı ise Kocaeli’nde kalan bu gölün havzası 252 kilometredir. Sapanca Gölü, içme ve kullanma suyu kaynağının olmasının yanı sıra bölgedeki birçok göçmen kuşa da ev sahipliği yapmaktadır. Gölde 80 civarında kuş türü bulunmaktadır.

Sapanca Gölü Derbent DeresiEşme DereAygır DeresiMaden DeresiKeçi DeresiArifiye Deresiİstanbul Deresi gibi çok fazla kaynaktan beslendiği için diğer göllere göre daha az kirlidir. Hatta öyle ki bu temiz su, gölün derinlerindeki yaşamı görebilmenizi de mümkün kılar. Yine de tabii bazı yerlerde kirlilik olabiliyor.

Sapanca Gölü, ziyaretçilerine tek başına pek fazla şey vadetmiyor. Fakat çevresinde oluşturulan imkânlar sayesinde turistler yaz-kış demeden bölgeyi ziyaret ediyor. Göl ile aynı adı taşıyan Sapanca ilçesi, yayla turizmi için Karadeniz Bölgesi’ne kadar gitmeye gerek kalmayacağınız ender noktalardan bir tanesidir.

Siz de şehrin karmaşasından uzaklaşma, doğa ile iç içe vakit geçirme niyetindeyseniz Sapanca Gölü’nü ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Fotoğraflar için Dilara Arancı ve Zeynep Alpay’a teşekkür ederiz.

Yazar: Şafak

Editör: Zeynep

Gündem

Aralarında dünyanın en büyük ekonomilerine sahip 5 ülkesinin liderinin de bulunduğu 71 devlet ve hükümet başkanı, BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi öncesinde “Liderler Taahhüdü”nü imzalayarak insanların ve dünyanın sağlığı için doğayı korumaya yönelik adımlar atmayı vadetti.

Ekipten Öneriler

The Elite Home, kişisel hassasiyetlerden yola çıkılarak Uzman Kimya Mühendisi Güliz Çimen’in yaratıcısı olduğu bir markadır. The Elite Home’un en güzel yanı dünyaya, doğaya ve insanın kendisine saygısını koruyarak kullanabileceği, erişilebilir ve sürdürülebilir doğal, organik, vegan temizlik ve bakım ürünlerini bizlere ulaştırmaya çalışan bir marka olmasıdır.

Doğal sabunlardan yıkanabilir makyaj pedlerine; saç keratininden ev temizlik malzemelerine kadar tüm ev halkı ve yeni doğan bebekler için kullanılabilir çeşitte ürünleri bize sunuyor olması da tüketim alışkanlıklarımızı sorgulatıyor aynı zamanda. Sürdürülebilir bir gelecek için de bu alışkanlıklarımızı sorgulamanın ve konfor alanımızın dışına çıkmanın tam vakti. 

The Elite Home’un siz değerli okuyucularımız için bir de hediyesi var! Ayrıntıları öğrenmek için Yeşil Posta’nın Instagram adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close