6.27 Treni

Herkese merhaba! Enerji en ücra köylere de, şehirdeki zerstor 500lere de ulaşması gereken, fillerin tepinmesine bahane olabilen bir olgu. Zorunlu ihtiyaçların yönetilmesi her zaman daha hayati olduğundan, ülkelerin uyguladığı enerji politikalarına göre haklarında çıkarımda bulunulabilir. Peki Türkiye’nin enerji politikasına göre geleceğe yönelik sağlıklı planlar yapılabilir mi? Yeşil kalın! Sevgi ve iyilikle…

Türkiye’de hor kullanılan enerji, sanayicilerin ve konutların kalitesiz ve pahalı enerji tüketmelerine sebep oluyor. İletim, dağıtım ve tüketimdeki plansızlık ve denetimlerin yetersizliği ciddi problemler meydana getiriyor. Örneğin planlama ve fizibilite çalışmaları sürecinde, geçmiş yıllarda sanayi bölgesi yerleri seçilirken enerji üretim tesislerine yakınlığı bir kriter olsaydı, zor ve pahalı olan enerjiyi taşıma maliyeti sıfırlanabilirdi. Yenilenebilir enerjiyi doğru kullandığımız taktirde politikanın bir parçası yaparsak, önemli dünya ülkeleri kömürlü termik santralleri ve nükleer enerji tesislerini bir bir kapatırken, Türkiye’de planlanan yeni projelere gerek kalmayacaktır. Yenilenebilir enerji demişken, 2019 yılı itibariyle kurulu gücünün %31’ini karşılayan, iklim krizini doğrudan olumsuz olarak etkileyen hidroelektrik enerji santrallerinin çevresel etkileri denetime tabii tutulmalı, doğanın dengesinin bozulmaması şartı dikkate alınmalıdır. Enerji önemli ve tek olmayan bir ihtiyaç olduğundan köklü ve alternatif politika değişiklikleri yapılarak daha kaliteli ve sağlıklı enerjinin tüketiciye ulaşması sağlanmalıdır.

Not: Didierlaurent’ın 6:27 Treni bu aralar kitap arayışında olanlara tavsiyedir.

Kaynak:
http://www.emo.org.tr/ekler/52cf38361a20908_ek.pdf
Derleyen: Aslı
Fotoğraf: Unplash 
üzerinden Nasa

Barış Karapınar, Türkiye’deki enerji politikalarını ve alternatif yöntemleri açıklıyor.

GÜNDEM

TEMA Vakfı, arazi tahribatı, iklim krizi ve aşırı yararlanma nedeniyle gün geçtikçe azalan biyolojik çeşitliliğin önemi ve korunması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla her yıl 22 Mayıs’ta kutlanan Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü’nde yeni elektronik uygulaması ‘Doğa Kaşifi’ni tanıttı. ‘Doğa Kaşifi’ uygulaması, ücretsiz indirilebiliyor. Elektronik bir doğa rehberi olan Doğa Kaşifi, görsellerle desteklenen tanımlama basamakları sayesinde bitkilerin isim ve tür özelliklerini öğrenmeyi; böylelikle bitkileri daha yakından tanımayı mümkün kılıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close