Keşfedelim: Efteni Gölü

Herkese merhaba, evlerde olduğumuz bu kriz döneminde doğal güzelliklerimizin önemini daha çok fark ediyoruz değil mi? Özellikle hava kirliliğindeki azalma ve suların yüzeyindeki berraklıklar gözle görülebilir şekilde. Bugün Keşfedelim serimizde konuğumuz Düzce’nin Efteni Gölü.. Umarım her yeni gün doğal güzelliklerimize daha çok sahip çıktığımız yarınları beraberinde getirir. Sevgi ve iyilikle, yeşil kalın..

Düzce ili sınırları içerisinde bulunan Efteni Gölü, tektonik oluşumlu bir tatlı su gölüdür. 1922 senesinde Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alındığı için av yasaklanmıştır. 2005 yılında ise Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası kurulmuştur.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan nadir alanlardan biridir. Yaklaşık 150 kuşa ev sahipliği yapan Efteni Gölü adeta ekolojik bir ağın düğüm noktası.

Eğer kuş ve bitki gözlemciliği yapmaya meraklı ve ilgiliyseniz Efteni Gölü bunun için biçilmiş kaftanlardan birisi. Eğer kuş gözlemciliğine meraklı ama nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız Doğa Derneği’nin bu yazısı sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Kuşlarla ilgili çeşitli verilere ulaşmak, gözlem alanlarını keşfetmek ve kuş türleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi eKuşbank sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:
 https://tr.wikipedia.org/wiki/Efteni_G%C3%B6l%C3%BC 
https://duzce.ktb.gov.tr/TR-211220/efteni-golu.html
Derleyen: İrem
Fotoğraflar için Furkan Altunışık’a teşekkür ederiz..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close