Turkuaz Göl Mü Olur?

Günaydın sevgili okur! Bugün ikimiz de yollarımızın farklı yerlerindeyiz ama şu an burada birbirimize rastladık. Hadi bugün bizi karşılaştıran Mavi Göl’ü daha yakından keşfedelim. Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle!

Karadeniz’de tek bir sodalı dere var. O da  Göksu Deresi. Bulunduğu havzanın kayalık yapısına bağlı olarak oluşan göller, karların erimesiyle Haziran’dan itibaren Aralık ayına kadar turkuaz renkte akıyor. Evet yanlış duymadınız, tam olarak turkuaz:) Sizi bilmiyorum ama açıkçası ben daha önce Mavi’nin bu tonunu bir suyun üzerinde görmemiştim. Bu yüzden Mavi Göl beni oldukça büyülüyor.

Çağındakilerin aksine turkuaz rengiyle gönlümüzü çiçeklendiren Mavi Göl’e uğramayı düşünürseniz hemen yakınlarında bulunan Kuzalan Tabiat Parkı’na da uğramayı ihmal etmeyin.  Tabi Karadeniz’e gelip de bir yayla turu yapmadan dönmeyin. Bunun için yine Dereli ilçesinde bulunan Kümbet Yaylası ve Kulakkaya Yaylası’nda pikniğinizi yapabilir, Kuazalan Şelalesi’nde akan suyun güzelliğini izleyebilirsiniz.

Mavi Göl’ün yanında Giresun’da uğrayabileceğiniz yerler olarak Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası, Giresun Müzesi, Giresun Kalesi, 1461 yılında yapılmış Kapu Camii, Kök Evi ve Hasan Tepesi’ni önerebilirim. Eğer yine de zamanınız varsa Giresun merkezden biraz uzaklaşarak Tirebolu ilçesinde bulunan Tirebolu Kalesi ve Bedrama Kalesi’ni ziyaret edip Tirebolu’nun muhteşem sahilinde bir tur atabilirsiniz. Birazcık daha uzaklaşırsanız Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı’na da uğrayabilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar: https://gezilmesigerekenyerler.com/giresun-dereli-mavi-gol-tanitimi-nerede-ve-nasil-gidilir
http://www.giresun.gov.tr/kuzalan-tabiat-parki-ve-mavi-gol
Derleyen: İrem

Bu harika fotoğrafları bizimle paylaştığı için Elif Kır’ a teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close