Yaz Tatiliniz Yeşilin Huzuruyla Geçsin İster Misiniz? Biz Çok İsteriz..

Merhaba, ”plastiği hayatınızdan çıkarmak zaten zahmetli bir işken, yaz aylarında plastikten uzak durmak daha da zor hale geliyor. Şişme havuz ve deniz oyuncakları, plastik terlikler, pet su şişeleri, tek kullanımlık piknik malzemeleri derken bir sezonda tahmin ettiğinizden çok daha fazla plastik tüketiyor olabilirsiniz.” Yaz mevsimi ile birlikte ortaya çıkan kısa ömürlü plastik eşyaları ve alternatiflerini gelin beraber inceleyelim. Sevgiyle, yeşil kalın…

1. Tek kullanımlık çatal bıçak, tabak ve bardaklar
Pikniğe giderken tek kullanımlık plastik çatal bıçaklar, tabaklar ve bardaklar yerine evde kullandığınız malzemeleri götürün. İşiniz bittiğinde durulayıp piknik sepetinize koyabilir ve eve döndüğünüzde yıkayabilirsiniz. Kalabalık bir piknik düzenliyorsanız davet ettiğiniz misafirlerinizden de aynısını yapmalarını isteyebilirsiniz. Piknik örtünüzü de kumaş tercih etmeyi unutmayın.

2. Yolculuk sırasında arabada tüketilenler
Özellikle uzun yolculuklarda her molada satın alınan kuruyemiş, sandviç, su ve kahve gibi ambalajlı gıdalar yerine evde hazırladığınız sandviç ve atıştırmalıklar ile bireysel su mataranızı tercih edin. Böylece hem plastik tüketiminizi azaltmış hem de içeriğini bildiğiniz yiyecekler tüketmiş olursunuz.

3. Kalitesiz, parmak arası terlikler
Ucuza satılan ve birkaç kullanımda kopan parmak arası terlikler yerine sağlam, yıllarca kullanabileceğiniz terlikleri tercih edin.

4. Şişme deniz oyuncakları
Birkaç kullanımda delinen, çabuk patlayan şişme oyuncaklar yerine yıllarca kullanabileceğiniz kalitede malzemeden yapılmış deniz yataklarını ve şişme oyuncakları tercih edin.

5. Plastik kova ve kürek takımları
Kumu doğru düzgün kazanamayan, çabuk çatlayan ve kırılan plastik kova kürek takımları yerine çocuğunuza balkonda kullandığınız saksı takımlarınızın kazma ve küreklerini, yine evdeki saksılarınızı verebilirsiniz.

6. Ucuz, plastik yazlık sandalyeler
Özellikle mobilyada ucuz ve kısa ömürlü olanları tercih etmek akıl kârı değil. Beğendiğiniz plaj ve bahçe mobilyalarını bir kez satın alın ve yıllarca kullanın.

7. Kokteyl süsleri
Plastik pipetler, kağıt şemsiyeler, karıştırıcılar ve daha nicesi. Gittiğiniz mekânlarda garsonunuzdan içeceğinize süs koymamasını rica edin.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close