Mavi Bir Renkten Daha Fazlasıydı ve Dünya Artık Mavi Değil..

İklim krizi meselesi hayatımızın her alanında somut bir şekilde kendini göstermeye devam ederken veriler de iklim krizinin sonuçlarını doğrular nitelikte. Haziran ayı bu kapsamda bizlere önemli rakamlar söylemekte. Gelin birlikte bakalım. Keyifli okumalar, yeşil kalın..

Coppernicus tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz Haziran ayı Avrupa ülkelerindeki sıcaklıklar, ortalama değerin 2°C üstünde, şimdiye kadar aynı dönem için kaydedilen 1999 yılı Haziran ayının 1°C üstünde gerçekleşti. Bununla birlikte bu dönemdeki sıcaklık 1850-1900 yılları arasında aynı dönemde gerçekleşen ortalama sıcaklığın ise 3°C üstüne çıktı. 24-29 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ısı dalgası döneminde ise fark çok daha fazla açıldı. Bu günlerde Fransa, Almanya, Kuzey İspanya, Kuzey İtalya, İsviçre, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki ortalama sıcaklıklar aynı günler için 1981 ile 2010 arasında yapılan ölçümlere göre 6 ila 10°C daha yüksek oldu.
Kuruluşun açıklamasında bu duruma ana olarak Sahra Çölü’nden gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, bu durumu doğrudan iklim değişikliğine atfetmenin zor olduğu ifade edilirken, sera gazı emisyonları nedeni ile ısınan gezegende bu tarz aşırı hava olaylarının da çok daha yaygın hale geldiğinin altı çizildi.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close