İklim Değişikliği

Merhaba, “Yaptığım – ya da yaptığımız – şeyin umut verici olup olmaması umurumda bile değil. Her halükârda yapmak zorundayız. Hiç umut kalmamış olsa da, her şey umutsuzluktan ibaret olsa da, biz elimizden geleni yapmak zorundayız.” diye yola çıkan 15 yaşındaki Greta Thunberg’den etkilenen 11 yaşındaki Atlas’ı gelin bugün beraber tanıyalım.. 

15 yaşındaki Greta Thunberg tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim değişikliğiyle ilgili bir eylem başlattı ve 9 Eylül günü ülkesinde yapılacak seçimlere kadar okula gitmedi. Bu eylemiyle tüm dünyanın ilgisini çekti. Uzun süre her gün Stockholm’de bulunan meclis binasının önündeki kaldırımda sessizce oturdu. Oradan geçenlere “bunu yapıyorum çünkü siz yetişkinler benim geleceğimi mahvediyorsunuz.” yazan broşürler dağıttı. Ve farkına bile varmadan dünya çapında bir hareket başlattı. Başlattığı bu hareket yüzlerce ülkede binlerce çocuk tarafından desteklendi ve dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük çevre protestolarından biri olmaya aday. Bu hareketten etkilenen 11 yaşındaki genç aktivist Atlas, dünyanın 12 yılı kaldığının farkında. Geleceği için endişeli olduğunu belirtiyor. “Okyanustaki adalar su seviyesinin yükselmesinden dolayı battı. Bir fotoğraf görmüştüm. Dört kolonun üzerinde tahtadan bir ev duruyor. Ancak ortada ada yok. Birbirlerinin evlerine köprüler aracılığıyla gidebiliyorlar. Tarım yapacak alanları yok, ayaklarını basacak bir toprakları bile yok. Bu yüzden göçler oluyor” diyor Atlas. Atlas, iklim değişikliğini durdurmak için fosil yakıt kullanımını Türkiye’den ve dünyadan elemek istediğini söylüyor, yerine ise güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı öneriyor. İklim krizinin sorumlularının yetişkinler olduğunu üzerine basa basa söyleyen Atlas, “Bu zamana kadar her şeyi yetişkinler yaptı ancak bu durumdayız. Bu konuyu çocuklar ele aldı ve başaracağımıza inanıyoruz. Bu sesin duyurulması gerekiyor. Herkesin iklim değişikliğinden haberdar olması lazım. Bunu 5-10 kişi yapamayız. Bunu aktaracak bir topluluk olması lazım. Sesimizi duyuralım ki bizim de burada olduğumuzu bilsinler” diyor.

http://acikradyo.com.tr/acik-gazete/iklim-degisikligi-savascisi-greta-thunberg-bazi-insanlar-isin-pesini-birakabiliyor-benhttps://www.iklimhaber.org/turkiyeli-cocuklar-15-mart-icin-hazir-iklim-grevine-davetlisiniz/

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close