Havayı Temizleyen Otobüs mü Olurmuş Demeyin, Olurmuş.

Merhaba, kimin aklına gelirdi ki egzoz gazlarıyla havayı kirleten otobüslerin gün gelip de kirli havayı çekmeye başlayacakları… Evet birilerinin aklına gelmiş ve üstelik bunu faaliyete geçirmişler. Dileriz ki birçok ülkede de uygulanmaya başlar. Gelin beraber okuyalım. Yeşil kalın, sevgiyle…

Go-Ahead Group isimli bir otobüs şirketi, Southampton şehrinde, kirli havayı çeken otobüsler işletmeye başlayacak. Şirket, 100 günlük test sürüşünün başarılı olduğunu gördükten sonra bir seri otobüsü hizmete sunmaya karar verdi. Eylül 2018’de başlayan test sürüşü boyunca otobüs hava filtreleri sayesinde şehrin havasından 65g partikül madde emdi; bu miktar bir tenis topu büyüklüğüne eşit.

Test sürüşü için Southampton’ın seçilmesinin sebebi ise, Dünya Sağlık Örgütü’ nün 2018’deki bir raporuna göre şehrin hava kirliliğinin sınırda olmasıydı. Go-Ahead Group şirketi şimdi beş tane Bluestar otobüsüne hava filtreleri monte edecek ve otobüsler şehirde servise başlayacak. Şirketin gelecek planları arasında bu otobüsleri Manchester, Oxford, Brighton & Hove, Newcastle, Norwich, Durham, Sussex ve Kent gibi bölgelere götürmek var.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close