Hangi Durumda Sebze ve Meyveler Bir Yaz Güneşi Gibi Isıtır İçimizi?

Birçoğumuz marketlerde, manavlarda gördüğümüz sebze ve meyveleri alıyor ama yediğimiz ürünlerin mevsimi olup olmadığına genelde bakmıyoruz. Oysa mevsiminde yenilen sebze ve meyveler hem birçok açıdan daha faydalı hem de daha sağlıklı. Unutmayalım ki zamanı gelmeyen her işin sonu kötü olduğu gibi mevsiminde yenilmeyen sebze ve meyveler de bir gün belirtilerini gösterecektir. Gelin bugün hem ağustos ayı sebze ve meyveleri hem de mevsiminde yemenin birkaç önemini öğrenelim. Yeşil kalın, sevgiyle…

Neden mevsimsel beslenelim? 

 • Mevsiminde yenen meyve ve sebzenin besleyici değeri daha fazladır:
  Mevsiminde yetişmemiş meyve- sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrit tohum, tarım zehri (pestisit) ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır. Mevsimsel besinlerin, antioksidan özellikleri daha fazladır. O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur.
   
 • Doğa için daha iyidir:
  Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak   mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi de düşük olur.
   
 • Daha ekonomik:
  Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya   rağmen değil. Üretilmeleri daha az girdiyle sağlanabildiğinden, daha az maliyetlidir.

Bu metin Yeşil Düşünce Derneği’ den alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close