Grönland’da Alarm

Merhaba, hepimiz ‘küresel ısınma’ya aşinayızdır değil mi? Adını ilk duyduğumuz andan itibaren sıklıkla duymaya devam ettiğimiz ama şu an ne durumda seyrettiğini bilmediğimiz ya da önlem almak için neler yapabileceğimizin adı kadar göz önünde tutulmadığı bir terim. Aslında çok da önemli bir konu, keşke okullarda ders olarak okutulsa, ne güzel olur değil mi? Gelin bugün küresel ısınmanın aslında ne kadar hızlı gerçekleştiğini beraber görelim, ne dersiniz belki bir şeyler yapmaya başlarız? Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle…

Küresel ısınmanın etkileri Grönland’da alarm veriyor. Uzmanlar Temmuz ayındaki sıcaklık artışı ile birlikte Grönland’da eriyen buzul kütlesinin sadece 1 günde 12 milyar tona ulaştığını belirtiyor.

2015 yılından bu yana Grönland’da eriyen buzullar küresel deniz seviyesini 2,5 milimetre artırdı. Bilim insanları denizlerde buzul erimesinden dolayı su seviyesi yükselmesinin beklenenden önce gerçekleşeceği görüşünde.1896 yılında sera etkisinin keşfinden beri, küresel sıcaklıklar bir santigrat dereceden fazla artış gösterdi ve Dünya giderek artan bir hızla değişiyor.

Washington Post, yeni verilere göre Grönland’ın yalnızca 24 saat içerisinde buzul kütleden 12 milyar ton buz kaybettiğini ve bunun tarihteki en büyük günlük kayıp olduğunu kaydetti.

Temmuz ayında gerçekleşen 197 milyar tonluk erime küresel deniz seviyesini yarım milimetre yükseltmeye yetecek düzeyde. Bir günde eriyen 12 milyar tonluk rekor buzul miktarı ise yaklaşık dört milyon olimpik yüzme havuzunun hacmine eşdeğer.

Bu metin ekolojist.net’ten alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close