Doğa Dostu Kamp

Canımız doğayla buluşmak istediğinde yola çıkmanın en bütçe dostu olanı, şüphesiz çadırla birlikte yola çıkıp kamp yapmak. Güneş batışında hava kararmadan heyecanla yemek hazırlamak, güvenli bir şekilde yaktığımız ateşin başında uzun sohbetler etmek, gece yıldızları izlemek, güneş saatiyle uyumlu yaşamak.. Ancak, kamp alanlarının kontrolsüzlüğü ve kampçıların yeşil alanları temiz bırakma konusunda yeterince özen göstermemesi sebebiyle bu yüzümüzü gülümseten deneyimi bir sonraki nesle bırakamayabiliriz. Kamp alanlarında da daha sürdürülebilir ve doğa dostu olabilmemiz mümkün, gelin maddeler halinde neler yapabiliriz birlikte inceleyelim..

Yanınıza sadece gerekli olan malzemeleri alın.
Kamp için gerekli olan şeyler genellikle yiyecek, su, barınak ve yemek pişirme ekipmanıdır. Ne kadar fazla eşya götürürseniz atık çıkartma ihtimaliniz o kadar artabilir.

Yiyeceklerinizi yerel üreticiden satın alın.
Sürdürülebilir kamp yapmak, çevreye zararsız davranmanın yanı sıra yerel halkı desteklemekle de ilgilidir. En yakın manava veya fırına girin, yolun kenarından veya yerel bir çiftçi pazarından ürün satın alın.

Kimyasal sivrisinek ilaçları yerine doğal olanları tercih edin.
İçeriğinde zehirli kimyasallar olmayan sadece böceklerin sizi lavanta sanacağı yanıltma yöntemini kullanan böcek ilaçlarını kullanın.
 
Ateş yakarken bir önceki kampçıların kullandığı noktaları tercih edin.
İzin verilen yerlerde de daha önceden taşla çevrilmiş ateş alanlarında ateşinizi başlatın. Gece uyumadan önce de sönmüş olduğundan emin olun.

Bu metin yesilist.com’dan alınmıştır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close