Bugün çiçeklerimizi sulayamadık

Merhaba, uzun zamandır kirlenen arabamızı, halılarımızı yıkıyor, bahçelerimizi suluyoruz. Suyu hiç bitmeyecekmişçesine kullanıyoruz. Ya bir gün çeşmeyi açtığımızda su akmazsa? Bunu hiç düşündünüz mü? Başımıza gelene kadar olayın farkında olmuyoruz galiba. Ama bir yer bunun artık farkında. Gelin beraber okuyalım. Yeşil kalın, sevgiyle… 

Sydney, Kuraklığa Maruz Kaldıkları On Yıldan Sonra İlk Defa Su Kısıtlamaları Getirdi.
Salı günü, Avusturalya’nın en kalabalık New South Wales eyaleti, uzun bir kuraklıktan sonra ilk kez su kısıtlamaları uygulamaya başladı.
Ülkenin doğu kıyısı, iki yıl boyunca yağışlar ortalamanın altındaydı, bu durum tarımsal üretimi tahrip etti ve iklim değişikliğinin etkisi üzerine siyasi bir tartışma başlattı.
Kuraklık hiç azalma belirtisi göstermediğinden, devlet yetkilileri yerlilere bahçelerini ve çimlerini sadece sabah 10 ile akşam 4 arasında sulayabileceklerini bildirdi.
Garajlar gibi beton yüzeylerin yıkanması 1 Haziran’dan itibaren yasaklandı. Avusturalya’nın 25 milyon insanının üçte birine ve en büyük şehri olan Sydney’e ev sahipliği yapan New South Wales’e 2009’da su kısıtlamaları getirilmiştir. 
New South Wales Su Bakanı Melinda Pavey, kuru ve sıcak havaların hükümetin elini zorladığını söyledi.

Meteoroloji Bürosu’na göre Sydney’de Nisan ve Mayıs ayları, kayıtlardaki 160 yıl içindeki en kurak ikinci dönem oldu.
Sonbahar sıcaklıklarının ortalamanın 1,5 derece üzerinde seyretmesi de kurak şartların olumsuz etkisini daha da artırdı.

Sydney’de 21 Mayıs 27 dereceyle son 25 yılın en sıcak sonbahar günü olarak kayıtlara geçti.

Kaynakça:

Çeviren: Zeynep Alpay

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close