BAŞKA ŞİRİNCE YOK!

Merhaba, on binlerce zeytin ağacına, hayvan türüne, orada yaşayan yerel halka, Matematik Köyü’ne gelen öğrenci ve hocalara, Efes Antik Kenti’ne ve sayamadığımız birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Selçuk’ta mermer ocağı açılması planlanıyor. Ekosistemin her aşamasına zarar verecek, kültürel mirasımızın zarar görmesine sebep olacak bu ocağın yapılmasının ne gibi zararlar verebileceğine gelin beraber bakalım..

irince’de Mermer Ocağı Arama ve İşletme projesi planlanmakta. Proje ve genişleme alanı Şirince, Belevi ve Matematik Köyü’ne ortalama 2000 metre mesafede olacak. On binlerce zeytin ağacının bulunduğu alanda kurulacak olan mermer ocağının yerleşim yerlerine ve ormana yakın olması sebebiyle; insan sağlığı, bağ, bahçe, zeytinlikler ve ormanda telafi edilemeyecek zararlara sebep olacağı bilinmekte. Ağaçların kuruduğu, bitkilerin yok olduğu, toprak florasının bozulduğu, yaban hayvanlarının yaşam döngüsünün ve bitki örtüsünün zarar göreceğiyse bir gerçek. Ayrıca mermer ocağı yeraltı suyunun akış yönünü değişmesine, buharlaşmasına, kaybına ve su kaynakları ile yeraltı sularının yok olmasına sebep olacak. Mermer çıkartma işlemi sırasında ve nakledilmesi için kamyonlara yüklenmesinde; havaya karışacak mermer tozlarından ve yağmurla birleşen mermer tozları içindeki ağır metallerle reaksiyona girerek asit oluşturarak toprağa düşme süreci ve kimyasal atıkları nedeniyle, bölgedeki toprak, bitki örtüsü ve yerleşim alanlarında konu ile ilgisi olmayan insanların sağlığı olumsuz yönde etkilenecektir. Bu vahim durumdan bölgede yaşayan Şirince halkı ve turizm merkezi olduğu için Şirince’ye gelen yerli ve yabancı on binlerce turist, Matematik Köyü’nde eğitim gören yüzlerce öğrenci, öğretmenler, çalışanlar ve Belevi halkı büyük zarar görecek.

Tüm bunların yanında; Kültür ve Turizm açısından Dünya’da bilinen ve
yılda binlerce turistin ziyaret ettiği bir coğrafyaya sahip olan Selçuk ilçesinde insana ve doğaya verdiği zararla birlikte tarihi eserlere vereceği zararın ne kadar büyük olduğunu da görmezden gelemeyiz. Çok yakın mesafede bulunan Efes antik kentinde de mermer
tozundan zaman içinde geri dönüşü olmayan tahribata sebep olacaktır. On binlerce turistin ziyaret ettiği Meryem Anaya gelen yabancı misafirlerin ise havaya yayılan mermer tozundan ciddi zarar göreceği ve rahatsız olacağı aşikar.

Şirince doğasına ve orada yaşayan tüm canlılara sahip çıkalım, başka Şirince yok!
https://www.change.org/p/t-c-izmir-valili%C4%9Fi-%C5%9Firince-nin-do%C4%9Fal-ve-k%C3%BClt%C3%BCrel-miras%C4%B1n%C4%B1-koruyal%C4%B1m?recruiter=35979443&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=psf_combo_share_abi&utm_term=psf_combo_share_initial&recruited_by_id=701a8370-04e6-0130-d88b-40401bfb750c&share_bandit_exp=abi-16986608-tr-TR&share_bandit_var=v1&utm_content=fht-16986608-tr-tr%3Av4

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close