Altında Ölüm Var!

Altın..Çoğu insanın büyüsüne kapıldığı bir şey. Ne de güzel, ışıltılı ve zarif görünür gözlere uzaktan. Peki ya altın madenlerinin birçok ölüme sebep olacağını bilseydiniz ne yapardınız? Gelin aşağıdaki videoyu beraber izleyip, metnimizi okuduktan sonra bu konuyu tekrar düşünelim. Yeşil kalın, sevgiyle..

Hepimizin en azından bir kere de olsa görmek istediği veya yerleşmek için hayalini kurduğu oksijen deposu Kaz Dağları varlığını koruyabilmek için desteğini bekliyor. 

“Kirazlı Siyanürlü Altın İşletmesi” faaliyete geçmek için geri sayıma başladı. Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor.

Kaz Dağları’nın kuzey yamacında, meşe, çam ormanları ile birlikte dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı üzerine kurulması planlanan maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanacak ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacak. Bütün bir kentin tek su kaynağı, Kaz Dağları’nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları ve nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Bu metin ve video TEMA’dan alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close