Kendin Yap: Sıfır Atık Deodorant

Merhaba, ‘Sıfır Atık’ uygulaması gittikçe büyümekte ve pek çok yerde artış göstererek uygulanmaktadır. Ama ‘Sıfır Atık’ denilince çoğunlukla hepimizin aklına çöplerimizi ayrıştırmak geliyor. Oysa bir ayağı da minimum atık üretmektir. Gelin bugün ‘Sıfır Atık’ için bir başlangıç yapalım ve kendi deodorantımızı kendimiz yapalım. Bu sayede zararlı kimyasalları hem vücudumuzdan uzaklaştıralım hem de bir yerden ‘Sıfır Atık’a başlamış olalım. Tabi bu yazıyı sevdiklerimizle de paylaşıp hem sağlıklı kalmalarına hem de doğaya duyarlı olmaları konusunda bir adım atmalarına ön ayak olalım, ne dersiniz? Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle…

Bu tarif yapması oldukça kolay ve kokusu gün boyu etkisini sürdürecek bir sıfır atık deodorant sağlıyor. Malzemeleri aktarlardan alabilirsiniz.

SIFIR ATIK DEODORANT İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  •  3 Yemek Kaşığı Shea Yağı (Karite) Yağı
  • 2 Yemek Kaşığı Rendelenmiş Kakao Yağı
  •  3 Yemek Kaşığı Ararot (Maranta) Nişastası
  •  2 Yemek Kaşığı Karbonat
  • 2-3 Çay Kaşığı E Vitamini Yağı

Bir kapta kakao yağını eritin. Kakao yağı sıvılaştırıldıktan sonra karite yağı eklenir. Karite yağı da eriyince ocağın altını kapatın. Daha sonra karbonat ve ararot (maranta) ekleyin. Topak olmadığından emin oluncaya kadar karıştırın ve daha sonra E vitamini yağını ekleyin. Karışımı eski deodorant kutunuza ya da kavonoza doldurun. Buzdolabında 1 saat boyunca bekletin, sonrasında deodorantınız hazır. 

Sıfır atık deodorantı ilk defa yapacaksınız detox yapmayı unutmayın. Çünkü daha önce kullandığınız ürünlerdeki kimyasalları vücudunuzdan uzaklaştırmanız gerekiyor. 

Kaynak: https://sifiratik.co/2018/07/17/kendin-yap-kosesinde-bugun-sifir-atik-deodorant/

 

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close