Bu Dünyaya Sadece Ayaklarımız İz Bırakmıyor!

Merhaba, karbon kirliliğinde bireyler olarak hepimizin sorumluluğu var. Ve içerisinde yaşam barındıran mavi gezegenimizi ve yemyeşil doğamızı karbon kirliliğine karşı korumak için çözümler üretmeliyiz. Ama önce gelin ‘Karbon Ayak İzi’ neymiş onu öğrenelim. Sonra da Karbon Ayak İzi’mizi bireyler olarak nasıl düşürebileceğimizi öğreniriz, ne dersiniz? Sevgi ve iyilikle. Yeşil kalın..

Karbon ayak izi, bir faaliyet veya organizasyon tarafından yayılan karbon miktarı için (genellikle ton cinsinden)  kullanılır. Karbon ayak izi, Ekolojik Ayak İzi’nin de önemli bir bileşenidir. Çünkü biyolojik olarak verimli alan için rekabet eden bir taleptir. Bu emisyonları absorbe etmeye yetecek kadar biyolojik kapasite yoksa, atmosferde yanan fosil yakıttan kaynaklanan karbon emisyonları birikir.

Bu nedenle, karbon ayak izi toplam Ekolojik Ayak İzi kapsamında rapor edildiğinde, tonlarca karbondioksit emisyonu, bu karbondioksit emisyonlarını sınırlandırmak için gereken verimli toprak alanı miktarı olarak ifade edilir. Bu bize yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonları nötralize etmek için ne kadar biyo-kapasitenin gerekli olduğunu söyler.

Kaynak: http://www.cevrebilinci.com/karbon-ayak-iziniz/
Fotoğraf: https://www.istac.istanbul/tr/medya-ve-duyurular/haberler-ve-duyurular/karbon-ayak-izini-surmeye-devam-ediyoruz

 

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close