Bitki Köklerinden Poşet

Herkese merhaba,
‘Sıfır atık’ amacı ile birçok girişimin yapıldığı şu günlerde dünyanın başına en çok dert olan ‘plastik torbalar’ dan bahsedeceğiz. Plastikler doğada çözünümü en zor olan atıklardandır. Bu yüzden plastik  kullanımını minimum seviyeye indirmek ve onları kullanmayı reddetmek sıfır atık düşüncesi için büyük bir adım olabilir. Peki bu ürünlere alternatifler sunan girişimciler olduğunu söylesek? 2 Endonezyalı arkadaşın bitki köklerinden biyoplastik poşet yapma girişimi bizlere ilham olur mu dersiniz?
Yeşil kalın, sevgiyle…

Çevreci poşet sürdürülebilir bir gelecek için gereklidir. Çünkü, her dakika dünyamızda bir milyondan fazla plastik poşet kullanılıyor ve bu poşetlerin 200 tanesinden sadece 1’i geri dönüştürülüyor. Gerisi ise okyanus ve denizlerimiz başta olmak üzere tüm su kaynaklarımızı, doğamızı ve hayvanlarımızı tehdit etmeye devam ediyor.
Plastik torbaların ve ambalajların yol açtığı plastik kirlenmeyi durdurmak amacıyla iki Endonezyalı sosyal girişimci, 2014 yılında Avani adlı şirketini kurdu. Ekokolojik innovasyon ve teknolojiyi kullanarak, tropik bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir bitki olan manyok kök bitkisinden yapılan biyoplastik torbalar ürettiler.  Ayrıca, manyok torbaları bitki bazlı bir yapıya sahip olduğu için, hayvanlar bu çantaları yediğinde bile sağlıklarına zarar vermiyor.
Biyoplastik, geleneksel plastiğe çevre dostu bir alternatif gibi görünmekle birlikte, bazı bölümler onlara karşı daha şüphecidir. Örneğin, Birleşmiş Milletler Çevre Programı için çalışan Heidi Savelli, bazı biyoplastiklerin doğada % 100 çözünmediğini, dolayısıyla zamanımızı ve enerjimizi plastiklerin atık yönetimine odaklamamız gerektiğini savunuyor.

Elde edilen bilgiler ışığında, plastik poşetlerden kurtulmamız aşikar olduğu için biyoplastik seçeneği bize yeni ve sürdürülebilir bir yol açmış gibi duruyor. “Sıfır Atık” yaklaşımına ulaşmak için tercih edilebilir bir yöntem neden olmasın?

Bu metin cevrebilinci.com’ dan alınmıştır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close