Duraklarda Beklemek Hiç Bu Kadar Yeşil Olmamıştı

Merhaba, bugün insan elinin değdiği şehirlerde ekosistemin sürekliliğini sağlamaya çalışan bir kentin hikayesinden bahsedeceğiz. Şehir içlerinde, nesli tükenmekte olan arılar için, durakları arı dostu bir hale getirme fikrini benimsemiş bir kentin hikayesi… Gelin hep birlikte okuyalım, kim bilir belki bizler için de ilham verici olur bu kentin hikayesi.Yeşil kalın.. Sevgiyle..

Utrecht Belediyesi (Hollanda) şehir genelinde 316 otobüs durağını “Arı Durakları” olarak dönüştürdü. Bu adaptasyon, yeşil çatı sistemlerini otobüs duraklarına yerleştirerek, nesli tükenmekte olan türler için arı dostu alanlar yarattı.

Otobüs durakları herkes için sağlıklı bir yaşam ortamı yaratmayı hedefliyor. Yeşil çatılar ince tozların yakalanmasına, yağmur suyunun depolanmasına ve soğutma sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, şehirdeki biyolojik çeşitliliği, arı gibi böcekler için bir bonus olarak da kullanabiliyorlar.

Arılar Hollanda’da nesli tükenmekte olan bir tür olduğundan, proje ülkenin ekosistemine katkı sağlayacak türden. Sedum çatılı 316 otobüs durağına ek olarak, 96 durak güneş paneline sahip ve tüm duraklarda LED aydınlatma ve bambu koltuklar bulunuyor.
Proje, Utrecht’in 2050’de tamamen dairesel bir şehir olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Bu yılın sonunda, dünyanın en büyük arı oteli olan kentte arı dostu bir reklam direği kuracaklar.

Kaynak: www.cevrebilinci.com/ari-duraklari-hollandada-arilar-icin-otobus-duraklari-ciceklendirildi/
Fotoğraf: https://www.designboom.com/design/utrecht-bus-stops-bees-07-24-2019/

 

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close