Yeni Bir Ada Keşfedildi!

 

Herkese merhaba, şimdiye kadar plastiklerden, deniz atıklarından, biyoplastiklerden ve bunların canlı yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsettiğimiz oldu. Gelin bugün Danimarkalı bilim insanlarının Pasifik Okyanusu’ndaki atıkların toplanmasında nasıl bir yöntem izlediklerini birlikte okuyalım. 
En güzelinin atık yaratmamak olduğunu unutmadan, bu yöntemlerin bizlere ilham vermesini diliyoruz.
Yeşil kalın, sevgiyle..

Danimarkalı bilim insanlarının Pasifik Okyanusu’nda bulunan, Fransa’nın üç katı büyüklüğündeki plastik adasının yok edilmesi için tasarladığı cihaz ilk kez başarıyla çöp toplamaya başladı. Ocean Cleanup Project’in yaratıcısı Boyan Slat, suyun üzerinde yüzen 200 metre uzunluğundaki borunun Büyük Pasifik çöp yığını olarak bilinen alandaki atıkları toplamaya başladığını açıkladı. Yayınlanan fotoğrafta, toplanan çöplerin arasında bir araba lastiği de olduğu görülüyor. Slat, attığı tweette “Okyanus temizleme sistemimiz bir ton balık ağı ve mikroplastiklerin de içinde bulunduğu plastik atıkları toplamaya başladı. Bu arada, araba lastiğini kaybeden var mı?” dedi. 
Her yıl okyanuslara 600.000 ile 800.000 ton balık ağı atığı karışıyor. Plajlardan denize karışan plastik atık miktarı ise her yıl sekiz milyon tona ulaşıyor. Okyanus akıntıları Hawaii ve Kaliforniya arasında dev atık kümeleri oluşmasına yol açıyor. Okyanus girdapları da bu atıkların dairesel dev adalar halinde kalmasına neden oluyor.

Atık temizleme cihazı, büyük plastik atıkların yanında mikroplastiklerin de sulardan temizlenmesini sağlıyor. Borunun alt kısmında yer alan üç metre derinliğindeki ağ, mikroplastiklerin deniz yaşamına zarar vermeden toplanmasını sağlıyor. Üzerindeki uydu ve sensörler, cihazın yerinin tespit edilmesini sağlıyor ve atıkların alınması için işaretler veriyor. Birkaç ayda bir toplanan Ocean Cleanup Project’in yeni hedefi ise cihazı bir yıl boyunca atık alınmadan çöp toplayabilecek büyüklüğe getirmek.

Bu metin yesilist.com’dan alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close