Soley Çözeltisini Daha Önce Duymuş Muydunuz?

 Herkese merhaba! Bugün sizlere tarihte ve günümüz toplumunda da şiddetli tartışmalara neden olan tuz hakkında paylaşımda bulunacağız. Tuzun hayatımızda oldukça yer kapladığı modern dünyada gelin hakkında biraz bilgi edinelim. Yeşil kalın sevgi ve iyilikle.

Ülkemizde tuz tüketimin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda tuzla olan ilişkimiz göz ardı edilmemesi gereken bir konu olmaktadır. Tuzun birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Kaya tuzu, deniz tuzu, sofra tuzu, himalaya tuzu, bambu tuzu bunlardan bir kaçı olmakla birlikte dünyanın birçok yerinde farklı teknolojilerle üretilmiş farklı tuz çeşiterini görmek mümkündür. Ülkemizde Çankırı tuz yatakları, tuzun saf olarak elde edildiği ve mineral değerleri yüksek olduğu bilinmektedir. Kaya tuzu, tuz çeşitleri arasında insan için önemi yüksektir. Sofra tuzu olarak birçok evde bulunan rafine (işlenmiş) edilmiş tuz insan sağlığına ne kadar faydalıdır bunu okuyucularımın takdirine bırakmaktayım. Kaya tuzu yapısında 84 tane mineral barındırmaktadır. Bu mineraller insan için hayati önem atfetmektedir. Eğer yemeğinizin tadına bakmadan alışkanlık olarak tuz atıyorsanız aslında tuza muhtaç olduğunuzu belirtmeliyim. Çünkü insan vücüdu bilge bir yapıya sahip, kullanılan tuz minerallerden yoksun olduğunda sıklıkla tuz kullanma ihtiyacı doğmaktadır. Usulünce tuzu kullanmak ise başlı başına bilinç ve farkındalık ister. Uzun süredir gözlemler ve bireysel deneyimlerim neticesinde hangi tuzun faydalı hangisinin ise zararlı olduğunu tespit ettiğimi söyleyebilirim. Öncelikle sofra tuzu olarak kullanılan rafine edilmiş tuzu sofralardan uzaklaştırmakla başlanmasını önermekteyim. Onun yerine aktarlarda öğütülmüş kaya tuzunu koyabilirsiniz. Tabi bu alternatifi yemekleri tuzlamak için kullanabilirsiniz.

Değinmek istediğim esas tuz kullanımı araştırmacıların da önerdiği bir metod olan ‘soley’ tuz çözeltisidir. Nasıl hazırlandığını Twitter’da https://twitter.com/yesilpostaorg/status/1205364312098910209?s=12 tıklayarak sayfamızda görebilirsiniz.

Yazar: Tuğrul Gül
Yararlanılan Kaynaklar: https://www.cnnturk.com/saglik/unlu-onkologtan-onemli-tuz-aciklamasi-canan-hoca-hakli?page=6
Turkiye Klinikleri J Health Sci 2018;3(1):57-65
 (R. İclal ÖZTÜRK, Muazzez GARİPAĞAOĞLU)

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close