Okul Yılı

 Merhaba, atığımızı en aza indirerek doğaya değer katacağımızı artık çoğumuz biliyoruz. Ama ne yazık ki bilmek yetmiyor, harekete de geçmek gerekiyor. Gelin bugün bir adım atalım. Sevgi ve iyilikle yeşil kalın.

Uzun ve tatlı yaz tatili sona erdi ve yeni eğitim öğretim yılı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, okulda düzenli kullanmak için bir takım malzemelerin listesi ortaya çıktı. Bu malzemeleri seçerken çevreye etkisi daha az veya daha uzun süreli kullanabileceğiniz ürünler almak isterseniz, bu listeye göz atmanı tavsiye ederiz. Sizin için altı maddede çevreye duyarlı bir öğrencinin alışveriş listesini nasıl gözden geçirebileceğini derledik.

 1. Elinizdekileri kontrol edin
  Geçen seneden kalan malzemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, eğer fazladan defteriniz varsa onu kullanabilir, fazla kalem almak zorunda hissetmeyebilirsiniz.
 2. Etik üretimleri tercih edin
  Çanta gibi her sene yıpranmamasını istediğiniz ürünlerde etik üretimleri tercih edebilirsiniz. O sene yapacağınız çanta yatırımının seneye de kullanılabileceğini düşünerek alın. Eğer uygun fiyatlı olduğu için plastik içeren, kolay yıpranabilir “hızlı üretim” ürünü alırsanız bir sonraki sene tekrar aynı sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 3. Paketli gıda yerine sağlıklı atıştırmalığınızı yanınızda götürün
  Kantinlerde satılan çoğu ürün rafine şeker ve bir sürü kimyasal içeriyor. Onun yerine, yanınızda kuruyemiş, sağlıklı atıştırmalık veya meyve götürürseniz ve atık oluşmaması için çok kez kullanılabilir bal mumu yiyecek saklama kumaşına sararsanız hem vücudunuza hem doğaya bir iyilik yapmış olursunuz.
 4. Plastik su şişesi yerine matara 
  Uzun geçen okul gününde kendinizi susuz bırakmamak oldukça önemli. Bu su ihtiyacınızı karşılarken doğaya da iz bırakmamak adına yanınızda mataranızı taşıyabilirsiniz.
 5. Paylaşın veya takas edin
  Eğer uzun yıllardır aynı çantayı kullanıyorsanız ve sıkıldıysanız, bir arkadaşınızla çantaları değiş tokuş etmeyi teklif edebilirsiniz. 
 6. Kitap alışverişlerinizde daha dikkatli olun
  Evimiz aldığımız ama okumadığımız bir sürü kitapla dolu. Bu dönem almanız gereken kitapları okulunuzun, mahallenizin kütüphanesinden kullanabilir ya da kitapların pdfini edinebilirsiniz. Geçen sene kullandığınız ders notlarınızı alt dönemlere hediye edip bu yıl da başkası tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz. 

Yeni eğitim öğretim yılınızın az atıklı, oldukça öğretici ve bol paylaşımlı olmasını dileriz.

https://www.yesilist.com/yeni-okul-yilinda-atigini-azaltmak-isteyenler-icin-6-oneri/

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close