Bu Son Şansımız Mı?

 Herkese merhaba, hala kış mevsiminin gelmediği şu günlerde hepimiz bir şeyin farkındayızdır değil mi? İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ! Küresel çapta iklim değişikliğine oldukça tepki gösterilen bu zamanlarda SALT 4 yıldır devam ettirdiği programına bu sene de devam ediyor. İklim değişikliği meselesini irdeleyen ‘Bu son şansımız mı?’ belgesel gösterimleri 3-8 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda sunulacak. Eşimizi, dostumuzu, arkadaşımızı ve çocuklarımızı alıp bu gösterimlere giderek farkındalık kazanmaya ve herkesin bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olmaya ne dersiniz? Unutmayalım ki üzerinde yaşam barındırdığı bilinen tek bir Dünya’mız var ve ona sahip çıkabilmek bizlerin elinde. Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle..

Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği… Dünya, 12 bin yıllık Holosen’den “İnsan Çağı” Antroposen’e doğru hızla ilerliyor. Bilim insanları, aktivistler ve Küresel İklim Grevi’ne katılan milyonlarca insanın yüksek sesle dikkati çektiği üzere; gelecek birkaç bin yılın nasıl geçeceğini gelecek birkaç yıl tayin edecek.

SALT tarafından ilk kez, Paris Anlaşması’nın onaylandığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı (COP21) paralelinde gerçekleştirilen Bu son şansımız mı? programı beşinci yılına girdi. Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kayda geçen 2015’ten bu yana İstanbul ve Ankara’da, iklim değişikliği meselesini çevresel, kültürel ve ekonomik yönlerden irdeleyen 40 belgesel film gösterildi. Herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya, aciliyet ve sorumlulukları değerlendirmeye teşvik eden program kapsamında bu yıl 3-8 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda sekiz, 18-20 Aralık’ta Goethe Institut-Ankara’da beş belgesel yapım sunulacak.

Bu son şansımız mı? gösterimleri herkesin katılımına açıktır. Bütün filmler orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Ankara programının ayrıntıları yakında saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

SALT, Eylül 2015’te petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyurmuştur.

3 ARALIK SALI
18.30 Stefano Liberti ve Enrico Parenti, Soyalism [Soyalizm], 2018
20.00 Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky ve Nicholas de Pencier,
Anthropocene: The Human Epoch [Antroposen: İnsan Çağı], 2018

4 ARALIK ÇARŞAMBA
19.00 Victor Kossakovsky, Aquarela, 2018

6 ARALIK CUMA
19.00 Sasha Friedlander ve Cynthia Wade, Grit, 2018

7 ARALIK CUMARTESİ
18.00 Josh Murphy, Artifishal, 2019
19.30 Brett Story, The Hottest August [En Sıcak Ağustos], 2019

8 ARALIK PAZAR
14.00 David Gómez Rollán, Chamán [Şaman], 2018
16.00 Lindsey Grayzel, The Reluctant Radical [Zoraki Radikal], 2018

Bu metin https://saltonline.org/tr/2146‘ den alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close