Mevsim Çiçekleri, Ayın En Güzelleri

 

Yılın her mevsiminde istediğimiz gıdalara kolaylıkla ulaşabildiğimiz bu çağda aslında mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerin her açıdan daha faydalı oluşuna gelin bugün hep birlikte bakalım. Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle..

Neden mevsimsel beslenelim?

  • Mevsiminde yenen meyve ve sebzenin besleyici değeri daha fazladır: Mevsiminde yetişmemiş meyve- sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrit tohum, tarım zehri (pestisit) ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır.
  • Mevsimsel besinlerin, antioksidan özellikleri daha fazladır: O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur.
  • Doğa için daha iyidir: Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi de düşük olur.
  • Daha ekonomiktir: Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya rağmen değil. Üretilmeleri daha az girdiyle sağlanabildiğinden, daha az maliyetlidir.


   

Bu metin ve görsel buğday derneğinden alınmıştır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close