Şehirdeki Yeşil Binalar’ın Farkına Varmış Mıydın?

Herkese merhaba! Bugün sizlere iklim krizinin süratle ve tüm etkileriyle gelmesine rağmen gezegen için yapılan ekolojik denge esaslı teknolojilerden biri olan Yeşil Binalar’dan bahsedeceğiz. Türkiye’de de fazlasıyla örneği bulunan bu binaların faydalarını öğrenmek ve belki de her gün işe/okula/eve giderken önünden geçtiğinizin farkına varmak ister misiniz? Sevgi ve iyilikle…Yeşil kalın!

Yeşil Binalar için kısaca tüm enerji ihtiyacını sürdürülebilir olarak doğal kaynaklardan sağlayabilen binalar tanımını yapabiliriz. Bu binaların mimari tasarımları ve mühendislik çalışmalarıyla projelendirilmesi sonrası çeşitli sertifikalar alıp bu ismi alıyorlar. Son haftalarda çıkan haberlere göre, İngiltere’de yapılacak olan çok katlı bir otel binasını çevreleyen dört duvarın bu amaçla çıkıp, hava kirliliğine neden olan kirleticileri belli miktarda absorbe edeceği, çevre sıcaklığı 3-5 santigrat derece düşüreceği söyleniyor. Umarız proje en kısa sürede tamamlanır ve uygulamaya geçmesi birçok ülke ve şehir için bir örnek teşkil eder.

Türkiye’ye baktığımızda da Yeşil Binalar’ın çeşitli uygulamalarını görebiliriz. İşte bu sürece katılan birkaç kamu kurumu, özel firma ve işletme örnekler
Dicle Kalkınma Ajansı/Mardin

 

 •   Toplu taşıma noktalarına yakın yere konumlandırılarak ulaşım kaynaklı oluşabilecek karbon emisyonu minimize ediliyor.
 •   Sert peyzaj ve çatılarda ısı adası etkisinin önüne geçebilmek için açık renkli malzemeler kullanılıyor.
 •   Toplam %49 su ve %22 enerji tasarrufu sağlanıyor.
 •   Gün ışığı ve doğal havalandırmadan yüksek oranda yararlanılıyor.

Bursagaz Merkez Binası/Bursa

 

 •   Enerji tüketiminde 85 konutun enerjisine eş değerde tasarruf sağlıyor.
 •    Binanın, bahçe sulaması ve rezervuarlarda kullanılan su ihtiyacı ise yağmur sularının ve lavaboların giderlerinin toplanmasıyla elde edilen gri su toplama sistemiyle karşılanıyor.
 •    Binanın sıcak su ihtiyacı yazın binanın teras katında bulunan 8 adet güneş kollektörleri aracılığıyla elde ediliyor.

Çimsa Yemekhane Binası/Eskişehir

 

 •    %50’nin üzerinde enerji tasarrufu ve %45’in üzerinde su tasarrufu sağlanıyor.
 •    %86 gün ışığından yararlanan binanın içinde karbon sensörleri bulunuyor.
 •    Herhangi fosil yakıt kullanılmadan bina ısıtılıyor.

Zeytinburnu Hampton Otel/İstanbul

 • ⦁    Projede ciddi oranda gri su kullanımı bulunuyor
 • %50’nin üzerinde enerji tasarrufu ve %35’in üzerinde su tasarrufu sağlanıyor.Düzenleyen: Aslı Turan
Kaynakça:
http://ekolojist.net/yilda-8-ton-hava-kirliligini-tutacak-avrupanin-en-buyuk-yesil-duvari-insa-edilecek/
http://bestdergisi.com.tr/bolumler/bina-otomasyonu/bursagazin-cevreci-genel-mudurluk-binasi-85-konutluk-enerjiyi-tasarruf-ediyor/
http://www.mertguller.com/yesil-bina-ornekleri-2016/
https://www.cimsa.com.tr/tr/medya/basin-odasi/bultenler/cimento-sektorundeki-ilk-yesil-bina-sertifikasi-cimsa-nin-oldu/i-575
https://www.erketasarim.com/dicle-kalkinma-ajansi-leed-gold/

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close