Öğün Öğün Gezegeni Kurtarmak

 Herkese merhaba! Hayvansal beslenmenin iklim krizini yoğun şekilde tetikleyen yönlerinin olduğunu biliyor muydunuz? İklim adaletsizliğinin hat safhada olduğu dünyamızda bugün, yoğun hayvansal ürün tüketim alışkanlığına sahip ülkelerin su, sera gazı bilançoları ortadayken aynı anda yılda ortalama altı milyon çocuk açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Gelin hep birlikte iklim krizini etkileyen bu sebeplerden bahsedelim. Yeşil kalın! Sevgi ve iyilikle…

İklim krizinin üç önemli etki kaynağı ile hayvansal beslenmenin doğrudan bir ilişkisi olduğunu söylemek örneklerle mümkün.

Su Tüketimi
-Yapılan araştırmalara göre ABD’de tüketilen toplam suyun % 56’sı hayvan yemi üretimine gidiyor.
-Ortalama bir endüstride bir litre süt üretmek için 1000 litre su harcanıyor.
-Türkiye’de tarımda kullanılan suyun %29’u doğrudan veya dolaylı olarak hayvansal üretim için kullanılıyor.
-Dana etinin su ayak izi kalori başına (10.19 L/ kkal) tahıllardan (0.51 L/ kkal) 20 kat daha fazla yani, üretim sistemine ve hayvanın yem kaynağına göre değişmekle birlikte bir kilogram dana eti için yaklaşık 15.000 litre su gerekiyor.

Ormansızlaşma
Dünyada üretilen soya fasulyesinin % 80’iyle kesimlik hayvanlar besleniyor; soya üretiminin büyük bölümü ise ormanların yok edilmesiyle sağlanan tarlalarda yapılıyor.

Sera Gazı Salımı
Genel bir ifadeyle açıklamak istersek, hayvancılık atmosfere, dünyadaki ulaşım araçlarının tümünün saldığı sera gazlarından daha fazlasını yayıyor; toplam karbondioksit salımının yarısından fazlasını üretiyor. Et ve süt ürünleri üretimi, gezegenin mevcut iklim krizinde büyük rol oynayan sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 15’ine katkıda bulunuyor.

Kaynaklar:
https://t24.com.tr/haber/sahin-alpay-iklim-degisikligiyle-mucadele-icin-de-vegan-olmaktan-baska-caremiz-yok,279096
file:///C:/Users/asl%C4%B1/Downloads/19-Tam%20Metin-29-1-10-20180620.pdf
http://ekolojist.net/sebze-agirlikli-catering-hizmeti-karbon-salimini-onemli-olcude-dusuruyor/
https://www.truthdig.com/articles/saving-the-planet-one-meal-at-a-time/
Düzenleyen: Aslı Turan

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close