Yemek Yediğinin Farkında Mısın?

Herkese merhaba🌱 Yemek yemek tüm insanlar için  günlük hayatın vazgeçilmez bir rutini. Yemek yeme pratikleri her kesim ve insan için her ne kadar farklılaşsa da ortak noktamız beslenme ihtiyacımızı karşılamadan uzun bir süre yaşayamayacak olmamız. Peki gerçekten yemek yemek nedir? Yemek yerken ekolojik ve adil bir dünya adına nelere dikkat etmeliyiz? Gelin birlikte bakalım.. Yeşil kalın, sevgi ve iyilikle..

Artan araştırmalar, bilinçli yemenin kilo sorunlarına yardımcı olabileceğini ve insanları işlenmiş gıda ve zararlı sağlık seçimlerinden uzak durmaya teşvik edebileceğini kanıtlıyor. Peki bilinçli yemek yeme konseptiyle aramızı ısıtmak için nereden başlamalıyız? Bilinçli yemek yemek, yemek deneyiminin tarladan sofraya gelene kadar bütününü kapsıyor. Bilinçli yemek yemek, çoğu zaman şu anda tamamen mevcut ve canlı hissederek beslenme olarak tanımlanıyor. Yani, bilinçli yemek yeme fikrinin masada harcanan zamana uygulandığını söyleyebiliriz.

1-)Açken yiyin (ama acıkmanın sınırlarını zorlamayın)
Biraz pratik yapmak gerekebilir, ama aç olmakla yemek yemek arasında soluklanmak istediğiniz arasındaki tatlı noktayı bulmak önemlidir. Örneğin, işte atıştırmalıklar tüketmek, beslenme ile ilgili değil iş hayatınıza karşı duyduğunuz ile ilgi olabilir.

2-)Dikkat dağıtmalarını sınırlandırın
Bu sessizce yalnız yemek anlamına gelmiyor. Dikkatli yeme harika bir ortak deneyim olabilir. Sadece, televizyonun önünde, sürüş sırasında, bilgisayarda, telefonunuzda vb. yemek yemeyin anlamına geliyor. Televizyonun önünde yemek yemek (ya da bilgisayar karşısında) pratik olarak eğlenceli olsa da, şuursuz yemek yemeyi ne kadar kolay teşvik edeceğini düşünün.

3-)Yavaş yiyin, iyice çiğneyin
Yavaş yavaş yemek ve iyice çiğnemek, kilo vermenin reçetesi olabilir. Ve iyi bir nedenden ötürü, hızlı yemek yeme aşırı vücut ağırlığı ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Yavaş yediğimizde yemeğimizi yutmak çok zaman alır. Nasıl yavaşlayabilirsiniz? Küçük ısırıklar alın, yavaşça ve iyice çiğneyin, tabağınızı masadan ayırmayın ve ısırıklar arasında bir yudum için.

4-)Duyularınızın ziyafet çekmesine izin verin
Yavaş yavaş yemek ve iyice çiğnemek, kilo vermenin reçetesi olabilir. Ve iyi bir nedenden ötürü, hızlı yemek yeme aşırı vücut ağırlığı ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Yavaş yediğimizde yemeğimizi yutmak çok zaman alır. Nasıl yavaşlayabilirsiniz? Küçük ısırıklar alın, yavaşça ve iyice çiğneyin, tabağınızı masadan ayırmayın ve ısırıklar arasında bir yudum için.

5-)Yeterince yediğinizi hissettiğinizde yemeyi bırakın
Yemek yemeyi bırakmak zordur. Aşırı yemek o anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir ancak sonrasında rahatsız edicidir ve çoğunlukla vücut için sağlıklı değildir. Vücudunuzu dinleyerek yeterince yediğiniz zamanı fark edebilirsiniz.

6-)Gıda alışverişinizi bilinçli yapın
Bu maddenin aslında en başta olması gerekirdi ama aklımızda en çok kalan madde olması gerektiği için en sonda. Bilinçli alışveriş, sürdürülebilir bir şekilde üretilen ve sağlıklı yiyecekler satın almak, uygulamanın önemli bir parçasıdır. Dikkatsizce alışveriş yapıyorsanız nasıl dikkatlice yiyebilirsiniz ki?

Bilinçli yeme konusunda muhtemelen keşfedeceğiniz bir diğer önemli şey, besinlerin ham halinin oldukça lezzetli olduğu gerçeğidir. Bu arada, gerçekten de yemeğin deneyimine odaklanan herhangi bir kişi, bir kutu neon turuncu peynir aromalı atıştırmalığın aslında lezzetli olmadığını fark edecektir. Bilinçli yemek yedikçe, daha sağlıklı yiyeceklere doğru çekim hissetmeye başlayacaksınız. Ardından da, bilinçli yeme halinin rutin hale geldiğini ve bu bilinçli halin hayatınızın diğer alanlarına da taşımak istediğinizi fark edeceksiniz.

Bu konuda sizlere önerebileceğimiz üretici ve türetici dostu, organik yiyecek alışverişleriniz için Good4Trust üreticileri ziyaret edebilirsiniz. Bizim favori üreticilerimizden birkaçını şöyle bırakalım:
https://good4trust.org/gekoo
https://good4trust.org/fargeorganik
https://good4trust.org/asudandogalgidalar

Bu metin yeşilist.com’dan alıntıdır.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close