Ocak Ayının Güzelleri Burada!

Herkese merhaba! Soğuk ve yağmurlu bir ocak gününde siz değerli okuyucularımıza mevsimsel sebze ve meyvelerin beslenmemiz, güçlü ve sağlıklı kalmamız açısından öneminin hatırlatılması gerektiğini düşünerek 2020’nin ilk pazartesine sağlığımızı korumak adına farkındalıklı bir giriş yapalım istiyoruz. Yeşil kalın. Sevgi ve iyilikle..

Neden mevsimsel beslenelim?

  • Mevsiminde yenen meyve ve sebzenin besleyici değeri daha fazladır: Mevsiminde yetişmemiş meyve- sebze, doğa şartlarıyla işbirliği yapılarak değil, doğayla mücadele ederek üretildiğinden, üretiminde hibrit tohum, tarım zehri (pestisit) ve kimyasal gübre kullanım oranı daha fazladır.
  • Mevsimsel besinlerin, antioksidan özellikleri daha fazladır: O mevsimde insan vücudunun ihtiyacı neyse onu karşılayacak vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurur.
  • Doğa için daha iyidir: Mevsimsel beslenerek, yerel gıdayla beslenme şansınızı artırırsınız. Gıdanız uzak mesafelerden gelmiyorsa, karbon ayak izi de düşük olur.
  • Daha ekonomiktir: Mevsiminde ekilen ve üretilen meyve ve sebzeler, doğanın katkısıyla büyür, doğaya rağmen değil. Üretilmeleri daha az girdiyle sağlanabildiğinden, daha az maliyetlidir.

Kış ayının tam ortasındayken bonus olarak güzel bir kış çayı reçetesini de sizler için buraya bırakalım istiyoruz:

Kaynak:
http://www.bugday.org/blog/mevsimsel-beslen-ocak-ayinda-hangi-meyve-ve-sebzeler-yetisir/
https://www.instagram.com/lifezoneistanbul/

Düzenleyen: Tuğrul Gül

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close